5 předsevzetí z kybernetické bezpečnosti pro každého

Jíst méně sladké, více cvičit, učit se další cizí jazyk. Klasická předsevzetí, která málokdo dodrží.

Ovšem existují i užitečná předsevzetí pro oblast kybernetické bezpečnosti.

Publicistka Erin O´Malley, která pracuje pro společnost Gigamon věnující se ochraně dat, si stanovila pět předsevzetí pro zlepšení vlastní kybernetické bezpečnosti. Těchto pět základních kroků pomůže zvýšit i vaše kybernetické zabezpečení.

— Kybez.cz

1. Nastavte si pro mail dvoufaktorovou autentizaci

E-mail představuje bránu do vašeho digitálního života.

Pokud nepoužíváte dvoufaktorovou autentizaci, vzdáváte se dobrovolně části vlastní bezpečnosti.

Je to jako kdybyste dali svoje heslo do obrázku
a ten umístili volně na web. Představte si, že zapomenete heslo od mailu.

Většinou jej lze resetovat a další poslat na novou mailovou adresu. Když tento proces udělá hacker, získá veškeré přístupy do vašich účtů, kam jste používali staré heslo.

Společnosti Microsoft a Google nabízí jednoduché přidaní dvoufaktorové autentizace. Jde o mnohem přívětivější metodu, než každých 30 dní po sérii upozornění měnit staré heslo.

2. Naistalujete si software pro správu hesel

Pokud se nechcete zabývat dvoufaktorovou autentizací, a přesto si chcete více zabezpečit přístupy do vašich účtů, pak jednoznačně vyzkoušejte software pro správu hesel.

Jde o jednoduchý nástroj, který se instaluje přímo do prohlížeče. Uživatel k tomuto nástroji připojí libovolné účty a do těch se následně nebude muset přihlašovat přímo, ale stačí použít pouze tento nástroj.

Důležité je ovšem nastavit silné heslo pro přihlášení do tohoto nástroje.

3. Aktualizujte software bezdrátových routerů

Nastavte si poznámku do svého kalendáře a každé tři měsíce kontrolujte na stránkách výrobce vašeho routeru, popřípadě u providera, jeho možné aktualizace.

Zvýšíte tak úroveň zabezpečení vaší sítě.

4. Vytvořte si vlastní VLAN pro zařízení zapojené v IoT

Tento krok zní poněkud složitěji než nastavení dvoufaktorové autentizace, nicméně jde o poměrně jednoduchou a efektivní záležitost.Hlavním cílem je začlenit veškerá zařízení do jedné sítě, čož uživateli umožní více kontrolovat aktivitu připojených zařízení.

Po tom, co se objevily případy, kdy došlo zvenčí k prolomení zabezpečení zařízení IoT a umožnění cizím osobám sledovat věci v jiné domácnosti se vytvoření vlastní VLAN sítě jeví jako logický krok.

5. Deaktivujte veškerá stará zařízení připojená k vašemu účtu

Když odložíte, prodáte nebo ztratíte telefon, měli byste se ujistit, že jste odstranili automatická přihlášení a odhlásili jste se ze všech používaných služeb.Dobré je si pravidelně kontrolovat, které aplikace mají přístup k vašemu účtu a ty nepotřebné odstranit.

Svůj účet na Facebooku, Google či Twitteru používáte pro přihlášení do dalších služeb, jakmile je přestanete užívat, odinstalujte je.

Ačkoliv se může zdát část z těchto doporučení jako složitá či nepotřebná, nedají se brát na lehkou váhu.

Nepřihlížejme proto kybernetickým útokům, zkusme jim předcházet.

Zdroj: