Kolik má stát podle DIA řízení ICT? A kolik to bude doopravdy?
Společně s novou vyhláškou o dlouhodobém řízení řeší jednotlivé organizace výši nákladů na ICT a na přizpůsobení se novým povinnostem.
Bude to pro ně (zejména pro ty nové) znamenat vyšší náklady a také vyšší personální a procesní nároky.
Digitální a informační agentura dala určité vodítko, kolik by adopce a plnění povinností dlouhodobého řízení mohlo jednotlivé orgány veřejné správy přibližně stát.
Celé doporučení k financování také docela mění strukturu toho, co by měly jednotlivé OVS platit.
Není totiž žádným tajemstvím, že úřady často defacto nic sami nedělaly a všechno hodili na nějakého dodavatele.
Kupříkladu bylo zcela obvyklé, že celou informační koncepci si nechal úřad zpracovat dodavatelem a po její atestaci jí hezky tiše zamkl do šuplíku.
Takhle to ale dál nechceme a proto se změnila skladba z dodávky v oblasti IK a dalších oblastech na poradenství.
Nyní tedy není žádoucí, aby koncepce či třeba formulář žádosti o stanovisko byly dodavatelským dílem, ale spíš aby dodavatelé poskytovaly poradenství a konzultace a koordinace při jejich tvorbě a byli tak konzultanty pro zaměstnance úřadu.
Samozřejmě, někde to půjde a někde ne, ale trend je celkem jasný. Co nejvíce si toho být schopni dělat sami, samozřejmě se správnými odborníky, kteří s tím pomohou.
Jak si to finančně představuje DIA?
V následující tabulce mají OVS nalézt vodítko co a za kolik
Zdroj: Digitální a informační agentura
Komentář EGdílny
Tato tabulka opravdu může sloužit jako obecné vodítko pro financování poradenství a konzultací a spolupráce k jednotlivým oblastem.
Nicméně my k tomu máme dvě zcela zásadní poznámky, které doporučujeme zohlednit:
1. Částky zde uvedené jsou v ročních iteracích.
Kupříkladu představa, že tvorba celé rozsáhlé informační koncepce bude stát 100 či 200 tisíc, nebo dokonce jen 50 tisíc, je za nás tak trochu sci-fi. Vždy je třeba tedy počítat s nějakým časovým obdobím.
Neříkáme, že koncepce na pět let má stát v některých případech milion korun, na druhou stranu ale je třeba myslet na to, že nejde o jednorázovou akci, ke které se pět let nevrátíme.
2. Zde uvedené částky dle našeho názoru platí za situace, kdy si OVS již nyní řádně plní svoje povinnosti.
Tedy třeba u koncepce jde o situaci, kdy mají již řádnou a průběžně aktualizovanou koncepci v minulém rozsahu a struktuře a je tedy potřeba dopracovat IK do struktury a rozsahu dle nové vyhlášky.
Nicméně tabulka nepočítá se situací, kdy se nějaký subjekt stal OVS až po poslední novele zákona a tedy lze počítat s tím, že strategické řízení ICT buď nemá vůbec, nebo neodpovídá potřebám a požadavkům. Pak budou částky rozhodně vyšší a je nutné se na to připravit.
EGdílna