Volby 2021: 3. díl – Jak si strany představují eGovernment?

Volby se kvapem blíží a všechny strany i koalice vydaly své volební programy. Tedy deklarují, na co se hodlají zaměřit v příštím volebním období.

Digitalizace je v poslední době kouzelné slůvko, které má vyřešit všechny problémy naší společnosti, podívali jsme se proto, jak konkrétně si ji strany představují a na co se jako voliči můžeme těšit.

Na novou digitální agenturu s pravomocí zahájit skutečnou digitální revoluci, jak se to osvědčilo v zahraničí, to však zatím nevypadá (byť Piráti se Starosty o ní nenápadně mluví).

— Jakub Černý, Frank Bold

 

Přehledné známky za dosavadní výkon v digitalizaci státu i za proklamované sliby naleznete na Volebním průvodci.

 

ANO 2011

Hnutí ANO se v programu věnuje digitalizaci poměrně podrobně a slibuje, že ji zaměří do míst, kde může nejvíce ulevit občanům. Po pandemii je v centru zájmu všech stran zdravotnictví a jeho elektronizace (můžeme se tedy těšit na elektronizaci žádanek, poukazů či zdravotnické dokumentace), ale hnutí ANO slibuje například také to, že Ministerstvo dopravy bude plně digitalizovaným úřadem a že po jízdenkách a e-známkách budeme pokračovat v online registraci vozidel, žádosti o řidičské a jiné průkazy.

Pro kontext je třeba říct, že hnutí ANO vládne ministerstvu dopravy nepřetržitě již osm let a digitalizační projekty spíše váznou – elektronické dálniční známky se významně prodražily, jak konstatuje Hlídač státu, a projekt jednotné jízdenky se přes letité průtahy podařilo spustit až letos a jen pro železnici, kde je nákup jízdenky tak sice jednodušší, ale obvykle také dražší.

Hnutí ANO také slibuje rozvíjet Portál veřejné správy a konečně nabídnout občanům jednotnou bránu pro komunikaci s úřady, kterou by měl doplnit systém notifikací jak pro běžné občany, tak specificky pro OSVČ. ANO v souhrnu slibuje vybudovat proaktivní eGovernment, který „reaguje na životní události automaticky, aniž by občan nebo firma museli posílat žádost“.

Kriticky je třeba poznamenat, že mnohé ze slibů jsou opakováním nenaplněných úkolů současné vlády, které si určila v Digitálním Česku (zhodnocení neplnění vládní strategie připravila v únoru letošního roku Rekonstrukce státu).

 

ČSSD

ČSSD se v programu digitalizaci věnuje jen okrajově, což ilustruje i její dosavadní zájem o digitalizaci státu, kterou měl její předseda v čele ministerstva vnitra čtyři roky na starost. ČSSD slibuje digitalizaci zdravotnictví (elektronické poukazy), propojení některých vládních IT systémů, aby stát konečně mohl z hromaděných dat o občanech získávat relevantní informace nutné pro kvalifikované rozhodování, a také zřízení Národní digitální agentury, „která bude levně a bezpečně rozvíjet a spravovat veškeré IT systémy státu“.

Stejně jako kolegové z vládního hnutí ANO ani ČSSD ale nenabízí řešení, jak pomalou digitalizaci státu urychlit.

 

Piráti a Starostové

Piráti se Starosty se podle očekávání eGovernmentu věnují v programu velmi podrobně. Slibují pojmout ji komplexně a systémově a upozorňují na hlavní překážku, kterou je chybějící funkční koordinace.

Kromě slibů digitalizace přívětivé pro občany – zavedení systému notifikací, dálkové přístupy do spisů, eŽádanky či jednotného a přehledného uživatelského prostředí státních systémů (namísto současného chaosu), se koalice ale věnuje i otázce: Jak digitalizaci skutečně nastartovat a nejen slibovat, co všechno bude online?

Koalice slibuje zaměřit se na nábor odborníků v IT, kteří veřejné správě s digitalizací pomůžou, i obecně posílit metodické vedení v oblasti IT zakázek, které stát moc neumí. Slibují také otevřenost, která pomáhá včas odhalovat chyby i vytvářet konkurenční a lepší řešení, což státní správu nutí se zlepšovat.

V neposlední řadě si také uvědomují, že digitalizace blízká a využitelná občanem se musí odehrát i na úrovni obcí, které zdaleka nemají takové možnosti jako stát. Koalice tedy slibuje obcím podporu a možnost poskytnout státní řešení.

 

Přísaha

Hnutí přísaha slibuje podporu elektronizace zdravotnictví, přístup k většině služeb státu z pohodlí domova, ale také „zřízení centrálního informačního webu a mobilní aplikace státu s možností aktivní komunikace s občany,“ kde budou dostupné notifikace, automatické upozorňování na práva a povinnosti s online podporou i hodnocením kvality.

Aby si výhod digitálního státu mohl užívat každý, slibuje Přísaha podporu dostupného internetu pro všechny.

 

SPOLU (KDU ČSL + ODS + TOP 09)

SPOLU se digitalizaci společně s koalicí Pirátů a Starostů věnuje v programu nejpoctivěji, což odpovídá i jejich pozitivnímu přínosu k digitalizaci Česka v uplynulém volebním období, kdy to byla obvykle právě opozice, která přicházela s konstruktivními návrhy.

Přísliby ODS, TOP 09 a KDU-ČSL sdružených do koalice SPOLU akcentují především službu občanovi, proto čteme především o slibech dotáhnout online registraci vozidel, urychleně zprovoznit systém notifikací na končící platnost dokumentů, zařídit jednotnou elektronickou kartu pacienta či konečně realizovat princip, že úřady obíhají data, ne občan.

SPOLU však myslí i na právo nebýt digitální, proto slibuje z CzechPOINTu udělat univerzální podatelnu pro všechny, kdo se státem nechtějí komunikovat online, nebo na lidi, kteří nemohou být digitální, a slibuje zavést cenově dostupný a rychlý internet i do poslední vísky.

 

KSČM a SPD

Obě strany se digitalizaci ve svém programu věnují opravdu stručně, a to slibem digitalizovat a odstraňovat překážky digitalizace. KSČM navíc dodává, že přístup musí být pro občany jednoduchý.

 

Díly seriálu:

 

Zdroj:

 

Jakub Černý, Frank Bold