Legalizace elektronického podpisu na elektronickém dokumentu od 1. 7. 2022

Od 1. července 2022 nabývají účinnosti ustanovení zákona č. 12/2020 Sb., tzv. zákon o právu na digitální služby, která nově umožňují provedení úředního ověření podpisu i na písemnosti v elektronické podobě.

Toto právní zakotvení se promítá také do zákona č. 21/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu (zákon o ověřování), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ověřování“), který specifikuje podrobnosti.

— MVČR, Odbor všeobecné zprávy

E-legalizace bude možná u jakéhokoliv elektronického podpisu v elektronickém dokumentu, ale pouze ve formě uznání elektronického podpisu za vlastní [§ 10 odst. 1 písm. b) zákona o ověřování, § 6 odst. 1 písm. a) zákona o právu na digitální služby].

E-legalizaci budou provádět Hospodářská komora České republiky, újezdní úřady, pobočky České pošty, s. p., krajské úřady a z ověřujících obecních úřadů jen ty, které jsou kontaktními místy veřejné správy (§ 5 odst. 2 zákona o ověřování).

Legalizace elektronického podpisu se na dokumentu v elektronické podobě provede připojením ověřovací doložky a legalizace se zapíše do ověřovací knihy (§ 11a a § 16 zákona o ověřování).

Legalizace elektronického podpisu na elektronickém dokumentu, který není ve formátu stanoveném prováděcím právním předpisem nebo nemá náležitosti stanovené tímto předpisem, se neprovede [§13 písm. g) zákona o ověřování].

Této problematice se velmi podrobně věnuje epravo.cz v článku:

Úřední ověření elektronického podpisu (e-legalizace)
od 1. července 2022.

Zdroj: