Zlínský kraj je lídrem v přípravě Digitální technické mapy

Zlínský kraj je lídrem v přípravě Digitální technické mapy, chce ji spustit už letos v říjnu

Podrobné informace o stavebních a technických objektech v území nabídne Digitální technická mapa, kterou aktuálně připravuje Zlínský kraj. Stane se užitečným pomocníkem při stavební a projektové přípravě, evidenci majetku nebo územním plánování.

Kraj nyní dokončuje informační systém této mapy a import dat, aby ji mohl spustit už v říjnu letošního roku. Současně připravuje další projekt, v rámci kterého doplní datový fond o další sítě dopravní a technické infrastruktury.

Potřebné doplnění datového skladu připravované Digitální technické mapy, která bude obsahovat podrobné informace o stavebních a technických objektech v území, chystá Zlínský kraj. Půjde o domapování technické a dopravní infrastruktury v majetku obcí, především vodovodů, kanalizací, veřejného osvětlení a místních komunikací, v rozsahu zhruba 2 500 až 3 500 kilometrů.

Do digitální podoby se nám doposud podařilo převést asi 1 000 kilometrů sítí technické infrastruktury a zhruba 2 300 kilometrů dopravní infrastruktury. Jde o sítě ve vlastnictví kraje a část sítí ve vlastnictví obcí. Zatím nebylo možné zdigitalizovat všechny sítě ve vlastnictví obcí. Úplnost informací je ale pro budoucí uživatele velmi důležitá, proto nyní přistupujeme k doplnění potřebných údajů týkajících se obecních sítí tak, aby datový fond byl co nejkompletnější,

— uvedl krajský radní pro digitalizaci Jiří Jaroš.

Spuštění digitálních technických map (DTM) podle novely zeměměřického zákona chystají v současné době ve spolupráci s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním všechny kraje. Zlínský kraj je v tom mezi kraji díky svým dlouholetým zkušenostem průkopníkem a lídrem. Aktuálně dokončuje informační systém této mapy a import dat. Chce ji spustit už letos v říjnu.

Digitální technická mapa se bude skládat ze základní prostorové situace (podrobného polohopisu) a dopravní a technické infrastruktury (inženýrských sítí). Sloužit bude ke sdílení podrobných informací o stavebních a technických objektech a zařízeních.

Využijí ji města a obce, stavebníci nebo složky Integrovaného záchranného systému, a to například pro stavební a projektovou přípravu, evidenci majetku nebo územní plánování. Většina údajů bude publikována prostřednictvím mapového klienta nebo prohlížecích služeb, případně budou data k dispozici ke stažení.

Digitální technická mapa kraje se bez přehánění stane revolucí v oboru. Díky ní bude možné všechny sítě dopravní a technické infrastruktury vyhledat snadno a rychle na jednom místě, a to navíc s garancí kvality a zdroje dat,“ uzavřel Jiří Jaroš.

Soňa Ličková, tisková mluvčí Zlínského kraje
sona.lickova@zlinskykraj.cz

Zdroj:

K tématu: