Byrokracie v Česku opět vzrostla
V uplynulých letech jsme často slyšeli, že byrokracie u nás je zbytečně velká, neúměrně zatěžuje firmy, živnostníky i občany a je potřeba s ní výrazně zatočit a snížit ji. Především v minulých volebních programech se to vizemi a plány jen hemžilo.
Výsledkem je, že byrokracie opět vzrostla. Jak spočítal Liberální institut, byrokratická zátěž malých podniků meziročně vzrostla o 49 hodin na výsledných 272 hodin. A to rozhodně není zrovna málo.
Jako problematické se v roce 2021 ukázalo nezvládnutí pandemie ze strany vlády, které se promítlo i v řadě chaotických nařízení. Ta dopadala i na podnikatele a vedle finančních nákladů stála podnikatele jejich čas.
Jak se takový index byrokracie počítá?
Index byrokracie za využití transparentní metodiky kalkuluje časovou náročnost všech známých státem uložených administrativní povinností, které malá firma musí během jednoho roku provozu plnit.
Relativně jednoduchá metodika umožňuje Liberálnímu institutu každoroční přeměření výsledků a jejich srovnání v čase a se zahraničím.
Výsledky jsou konkrétní a popisují reálnou situaci malé firmy v prostředí České republiky, což z nich činí vhodný nástroj na popis podnikatelského prostředí v České republice.
„Je smutné, že v průměrné firmě stráví jeden zaměstnanec sedm týdnů prací pro stát a ne pro zákazníka,“ říká ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Tato neflexibilita a potřeba mít na všechno státní razítko se pak negativně projevuje zejména v krizi, jakou jsme zažili např. zrovna minulý rok,“ dodává.
Co se podle odborníků skrývá za navýšením byrokracie?
Hlavním problémem je podle Liberálního institutu hlavně byrokracie spojená s nařízením testování zaměstnanců. Ne testování jako takové, ale veškeré povinnosti, které stát nařídil podnikům navíc.
Problém byl především v komunikaci se zodpovědnými veřejnými orgány, evidence a povinná archivace výsledků. Dále složité hledání aktuálních platných nařízení, které se často měnily chaoticky a příliš často.
„Stát měl za úkol transparentně a předvídatelně rozhodovat v oblasti protipandemických opatření a o těchto rozhodnutích včas informovat veřejnost. Předvídatelnost a stabilita jsou pro zvládnutí takové situace naprosto klíčové. V této roli však stát naprosto selhal,“ komentuje výkon vlády během pandemie Pavel Peterka.
Rozhodně by bylo dobré, aby se příští vláda konečně pořádně zaměřila na tuto oblast a ulehčila tak život nejen firmám, živnostníkům a občanům, ale také státní správě.
Zdroj: