Dezinformace jsou nejen pro Českou republiku reálnou hrozbou

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek zaslal premiérovi Petru Fialovi interpelaci, ve které žádá o zlepšení boje proti dezinformacím.

A to i skrz personální a finanční posílení týmu vládního zmocněnce pro dezinformace. Na jeho působení totiž nyní nejsou přímo vyčleněny žádné finanční prostředky a ani nemá žádné osoby v přímé řídící působnosti, jak uvedl Úřad vlády.

Dezinformace jsou nejen pro Českou republiku reálnou hrozbou. Mají za cíl naši společnost napadnout a oslabit nás. Z těchto důvodů se vláda rozhodla vytvořit post zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, což byl zodpovědný krok. Když jsem ale interpeloval pana premiéra s dotazem na výsledky práce pana zmocněnce, jeho zázemí a tým či celkovou strategii, přišla mi alarmující odpověď. Na působení zmocněnce totiž nejsou přímo vyčleněny žádné finance a nemá ani žádné přímé podřízené.

— Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů 

To je potřeba změnit. Zmocněnec s velkou zodpovědností za koordinaci různých útvarů má zcela nedostatečné zázemí. Premiéra jsem proto požádal o zlepšení stávající situace.

Dlouhodobě víme o snaze Kremlu manipulovat skrze dezinformace s veřejným míněním, nalamovat důvěru občanů v demokracii a škodit. Tato činnost se po Putinově vpádu na Ukrajinu samozřejmě zestonásobila.

Dezinformací využívají i mnozí další prospěcháři a manipulátoři, čemuž se musíme dokázat postavit. Nikdy to nebude fungovat, pokud nebudeme mít reálnou strategii a odborníky, kteří by se tomuto tématu naplno věnovali,“ doplnil Michálek.

Zdroj:

K tématu:

Ve Zprávě o stavu české demokracie (formát PDF, 21 stran) se uvádí: Státu v krizi chybí strategická komunikace

Současná krize zdůrazňuje potřebu podpořit pluralitní a nezávislá média, posílit nástroje k čelení dezinformacím a zavést jasnou komunikaci vlády ve strategicky klíčových oblastech.

Doporučení expertů pro další období:

    1. Revidovat krizovou legislativu s ohledem na zkušenosti z proběhlých dlouhotrvajících krizí (covid, příchod uprchlíků z války na Ukrajině).
    2. Připravit zákonnou oporu pro vypínání dezinformačních webů, a to jen v definovaných krajních situacích.
    3. Posílit transparentnost algoritmů a možnost uživatelů domáhat se svých občanských práv na sociálních sítích.

Zaregistrujte se na bezplatnou virtuální konferenci k nové legislativě EU pro povinné zavedení kybernetické bezpečnosti EU – NIS 2.