eGovernment a digitalizace v programovém prohlášení hl. m. Prahy
Radní hl. m. Prahy v pondělí odpoledne představili veřejnosti programové prohlášení koalice SPOLU pro Prahu, Pirátské strany a hnutí Starostové a nezávislí.
Část 10. Praha inovativní (strana 26 – 28 PDF souboru, strany 50 – 55 programového prohlášení) obsahuje kapitoly:
ICT, Smart Prague a věda, výzkum a inovace:
- Informatika a eGovernment
- Smart Prague
- Datová platforma
- Věda a výzkum a podpora inovací
Programové prohlášení hl. m. Prahy
(PDF soubor, 1MB, 32, stran)
Praha.eu: Radní hl. m. Prahy představili veřejnosti programové prohlášení
V oblasti rozvoje vědy, výzkumu, ICT a inovací se město zaměří na vytvoření celoměstské koncepce rozvoje informačních systémů tak, aby zahrnovala i městské firmy.
Hlavními cíli jsou sjednocená ICT architektura města, standardizace ICT služeb, sdílené ICT služby a infrastruktura napříč městem a využití služeb provozovaných státem. Praha by měla být především vnímána v českém a mezinárodním srovnání jako leader v inovacích, Smart City a využívání dat o městě. Město plánuje navázat na úspěšný systém správy projektů pod značkou Smart Prague a jejich implementaci, jako byly například: spolehlivé předpovědi dojezdových časů, zpoždění spojů MHD a jejich poskytnutí formou otevřených dat.
Projekty chytrého města napříč městskými službami – například automatické analýzy dopravních proudů, plánovače tras se zahrnutím nájemních bicyklů, automatické sledování naplněnosti nádob na odpad. Data jsou stále cennější komoditou a datová oblast je jednou z nejrychleji rozvíjejících se oblastí v IT. Proto je nezbytné umět zpracovávat stále větší množství dat a zpřístupňovat je. Slouží jako podklad pro každodenní operativní rozhodování i pro klíčová strategická rozhodnutí města.
„Je nutné zajistit plnění zákona o právu na digitální službu k začátku roku 2025 ze strany Prahy a městských organizací. Bude se to naráz týkat všech českých obcí, Praha se na to už připravuje skrze Portál Pražana. Proto z úrovně samosprávy plánuji zpřístupnit další on-line formuláře, které umožní občanům vyřídit si žádosti a další úkony vůči městu digitálně.
Tyto budou fungovat na základě propojeného datového fondu veřejné správy, jehož součást za město a městské organizace Prahy vybudujeme. Plánuji také další odstraňování vendor-lockingu a využívání otevřeného software a software s otevřeným kódem v zájmu hospodárnosti a strategické datové nezávislosti města. Samozřejmě budeme dál řídit město na základě dat, rozvíjet proto datovou platformu a zavádět inovace ve prospěch kvality života Pražanů. Praha musí – vedle kulturní a historické role – umět hrát i roli významného centra vědy, výzkumu a inovací. Musíme se také naučit podporovat vznik a rozvoj technologických start-upů.
Proto například budeme aktivně nabízet území Prahy pro usídlení dalších mezinárodních institucí v oblasti technologického rozvoje, například umělé inteligence. Proto také máme v plánu vybudovat v Praze vědeckotechnický park,“ uzavírá Daniel Mazur, radní pro oblast vědy, výzkumu, ICT a inovací.
Zdroj:
K tématu:
- Články na téma Praha – ISVS, eGovernment, reforma, …
Analogicky:
- Volby 2021: 1. díl – Získejte dokonalý přehled díky Volebnímu průvodci
- Volby 2021: 2. díl – Jak se staví k reformě státní správy jednotlivé strany?
- Volby 2021: 3. díl – Jak si strany představují eGovernment?
- Volby 2021: 4. díl – Jak se strany chystají zatočit s korupcí
- Volby 2021: 5. díl – Co nám o stranách a jejich postoji k dobré správě státu prozradily jejich volební programy?