I vy můžete pomoct se změnou zákona o kybernetické bezpečnosti
Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) dlouhodobě zpracovává tzv. Bílá místa, tedy dokument, v rámci kterého identifikuje nedostatky a podněty ze zlepšení právní úpravy.
Návrhy odborné veřejnosti považuje NÚKIB za neocenitelný zdroj informací. Vyzývá proto odbornou veřejnost k zasílání návrhů, které mohou být podnětem k návrhu změny obsahu zákona o kybernetické bezpečnosti.
Cílem NÚKIB je především blíže identifikovat praktické problémy s požadavky, které pro odbornou veřejnost a povinné osoby ze zákona plynou, a napomoci k jejich odstranění.
Dne 26. července 2021 schválila Vláda ČR Akční plán k Národní strategii kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2021 až 2025.
Je zřejmé, že jedním z úkolů bude také změna legislativního rámce kybernetické bezpečnosti v České republice, resp. zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti.
Na úrovni Evropské unie také probíhá revize směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1148 ze dne 6. července 2016 o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů v Unii (tzv. směrnice NIS).
Proces změn této směrnice zatím ukončen není (bližší informace v anglickém jazyce např. zde), již nyní je zřejmé, že přinese celou řadu podstatných změn, které se také promítnou do obsahu zákona o kybernetické bezpečnosti a povedou k jeho podstatným změnám.
I proto se NÚKIB rozhodl zapojit do přípravy změn také odbornou veřejnost. Návrh na změnu však musí splňovat určité náležitosti.
Navrhovaná změna musí:
- být relevantní k dané problematice,
- mít alespoň stručné zdůvodnění,
- obsahovat návrh řešení,
- ctít podmínky právního státu a principy, na kterých je postaven zákon o kybernetické bezpečnosti.
NÚKIB bude tyto návrhy pravidelně vyhodnocovat a v případě jejich relevantnosti je zapracovávat do připravovaných změn.
Bližší informace, kam návrhy zasílat, naleznete zde:
Návrhy změn je možné zasílat bez časového omezení (vždy však platí, že čím dříve budou návrhy úřadu známy, tím dříve bude možné je zohlednit).
Zdroj: