Jak bude vypadat kybernetická politika nové vlády?

Z výsledků nedávných parlamentních voleb vyplývá, že novou vládu pravděpodobně vytvoří strany koalice SPOLU dohromady se STAN a Piráty.

Ve Strakově akademii tak dochází k obratu o 180°. Jak se tato změna odrazí na kybernetické politice České republiky? Co od nové vlády očekávat?

Přejeme vládě a opozici, aby v otázce (kybernetické) bezpečnosti našli společnou řeč a pozvedli úroveň České republiky v této oblasti.

— Kybez.cz

Vnitřní bezpečnost

Koalice SPOLU prosazuje ve svém programu posílení vnitřní kybernetické bezpečnosti a jejich institucí, zejména NÚKIBu, armády a zpravodajských služeb.

Taktéž chtějí navýšit zdroje, které do této oblasti míří a zvýšit bezpečnost kritické infrastruktury, přičemž nezapomínají ani na vzdělávání a prevenci.

V podobném duchu mluví i program Pirátů a STAN, který se ovšem více zaměřuje na bezpečnost zdravotnických zařízení, cvičení reakcí na události a incidenty v kyberprostoru a přesah kybernetické bezpečnosti do budování moderního hospodářství.

Ačkoliv se tato prohlášení mohou zdát velmi podobná politice vlády Bohuslava Soboty a Andreje Babiše, v programech obou koalic najdete tyto body mnohem více propracované, než bylo u hnutí ANO a ČSSD zvykem.

Obě koalice si tak stanovují ve vnitřní kybernetické bezpečnosti velké cíle a vědí, jak se k nim dopracovat.

Vnější bezpečnost

V této oblasti obě koalici počítají se značnou změnou kurzu. Obě staví svoji zahraniční politiku jak na spolupráci s NATO (atlantismu), tak se státy EU (europeismu).

Komunistickou Čínu a putinovské Rusko, včetně jejich technologických společností, chápou jako významnou hrozbu české národní bezpečnosti.

Koalice SPOLU prosazuje zavedení nové legislativy a investic do výzkumu v kybernetické bezpečnosti.

Piráti a STAN se této oblasti věnují mnohem více. Chtějí například zavést bug bounty programy, standardizovat hardware a software používaný veřejnou správou, vybudovat národní cloud s datacentry v Česku či využít evropské dotační tituly na vývoj tuzemského software (s důrazem na open source) a hardware.

Piráti a Starostové příliš nerozlišují mezi vnější a vnitřní kybernetickou bezpečnosti. Což je zcela logické, protože v kybernetické bezpečnosti se tyto rozdíly (byť ne zcela) stírají.

Kdo to bude řídit?

Jako o možné ministryni obrany se mluví o Janě Černochové (ODS), případně o Janu Bartoškovi (KDU-ČSL). Oba se otázkám zahraniční a bezpečnostní politiky věnují dlouhodobě.

Byť Jana Černochová má více poslaneckých zkušeností než Jan Bartošek. Posledních osm let byla právě ona nejsilnějším hlasem opozice vůči obranné politice vlády.

Bezpečnostním expertem koalice Pirátů a STAN byl Jan Lipavský (Piráti), který neobhájil svůj poslanecký mandát, což může být jeden z důvodům, proč nový šéf obrany bude z koalice SPOLU.

Podle informací, které přinesl server Seznam Zprávy, se ministrem vnitra stane Vít Rakušan (STAN). O jiným kandidátovi se ani nemluví.

Předpoklady a omezení

Obě koalice představily poměrně propracovaný a ambiciózní program. Pokud se jim aspoň polovina bodů podaří splnit, dojde k významnému zlepšení kybernetické bezpečnosti.

Posledních osm let se sice Česko posunovalo kupředu, ale pouze velmi malými kroky. Nicméně nová vlády zdědí rozvrácené veřejné finance, vysokou inflaci, stav infrastruktury pod úrovní zemí Balkánu a hromadu dalších neduh.

Uvidíme, zda hašení jiných požárů nebude vyžadovat více pozornosti a peněz než kybernetická bezpečnost.

Přejeme vládě a opozici, aby v otázce (kybernetické) bezpečnosti našli společnou řeč a pozvedli úroveň České republiky v této oblasti. Rádi jim budeme nápomocni.

Zdroj: