Jak postupovat při zavádění vysokorychlostního internetu?

Spolehlivější a rychlejší internet je v současné době ve všech úřadech, firmách i domácnostech čím dál nezbytnější.

Kvalitní, bezpečné a spolehlivé vysokokapacitní sítě elektronických komunikací jsou nezbytné nejen pro rozvoj digitální společnosti, ale rovněž pro zvládání nouzových a krizových stavů ať už lokálních nebo celostátních.

Během necelého roku fungování se už realizovalo více než sedm set konzultací se zástupci měst a obcí, což je v současné situaci skvělý výsledek.

— Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace

Počátkem března vláda schválila materiál Ministerstva průmyslu a obchodu, který popisuje plán rozvoje sítí s velmi vysokou kapacitou. Materiál byl zpracován v souladu s koncepcí Digitální Česko a Inovační strategií ČR 2019–2030 a jeho realizace umožní v České republice rozvíjet evropskou politiku gigabitové společnosti.

Jak postupovat ve městech a obcích

Předpisy a základní postupy, které se při zavádění vysokorychlostního internetu uplatní, či praktická doporučení, jak postupovat při koordinaci výstavby sítí s dalšími infrastrukturními stavbami ve městech a obcích od- na uvedené otázky poskytly odpověď webináře, které uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Broadband Competence Office ČR (BCO).

Na záznam a odpovědi z webineráře se můžete podívat zde:

Otázky se dotýkaly zavádění vysokorychlostního internetu ve městech a obcích, a zejména se hovořilo o roli Jednotného informačního místa a o spolupráci se stavebními úřady.Pandemie zvýšila požadavky na kvalitu připojení, protože řada lidí pracuje z domova, online probíhá i výuka školáků, výrazně více se na síti sledují různé pořady.

Nároky na kvalitu připojení se zvyšují, roste i ochota lidí si rychlejší internet připlatit. Podrobněji viz. Internet v domácnostech – průzkum internetového připojení

Podpora obcí v zavádění vysokorychlostního internetu je prioritou také Českého telekomunikačního úřadu, který poskytuje obcím mnoho informací, příkladů a kontaktů,“ říká vedoucí Jednotného informačního místa zřízeného ČTÚ Martina Mihalovíčová.

Jsme připraveni pomoci řešit konkrétní problémy, podávat další informace, poskytovat příklady dobré praxe. Konkrétně pracujeme s více než padesáti obcemi a kontaktovat nás je snadné, například přes stránky bconetwork.cz. Na podněty reagujeme do několika pracovních dnů,“ říká vedoucí projektu BCO Michal Manhart.

Obrátit se na BCO doporučují i Sdružení místních samospráv ČR a Svaz měst a obcí ČR, obě organizace už proto podepsaly s MPO memorandum o spolupráci.

Našimi členy jsou především malé obce, které nemají k dispozici zázemí úřadu s mnoha odborníky a specialisty jako velká města. Pomoc proto potřebují i v oblasti internetu. Jsme za vznik a možnosti BCO rádi,“ dodává předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

Spolupráci s BCO v praxi na webinářích popsali i někteří starostové. „My jsme sice větší město, ale internet je tak složitou oblastí, že jsme za podporu ze Ministerstva průmyslu a obchodu a jeho projektu Broadband Competence Office ČR rádi. Počítáme s ní i do budoucna,“ uvádí starostka města Valašské Klobouky Eliška Olšáková.

Zdroj: