Končí jedna z nadějí digitalizace – BOK

Končí jedna z nadějí digitalizace – BOK. A zajímá to někoho?

Pamatujete si na oranžového EGOna, který symbolizoval rapidní změnu a úplnou digitalizaci?

Jeden z pilířů konce papíru na úřadech mělo být fyzické potvrzování totožnosti a náhrada podpisu na papír prostřednictvím PINu k občance.

Že jste to nikdy neviděli? No právě proto tahle revoluční novinka končí. Novela zákona ale také odlehčuje obecním úřadům a přináší pár dalších novinek.

Víte, co je to BOK? A nemyslíme tím příjmení slavného politika a aktivisty z Prahy.

BOK je, nebo spíš byl, Bezpečnostní osobní kód. Kdo si v posledních letech šel pro novou občanku, ten si jistě pamatuje, že někam zadával dvě různá čísla a ty si měl pamatovat. A právě jedním z nich byl onen BOK. Původní myšlenka, že totiž tento kód nahradí autorizaci použití občanského průkazu na přepážkách, se jaksi neujal.

Na vině je z větší části Ministerstvo vnitra, které nikdy do zákonů nezakotvilo tento mechanismus jako ekvivalent podpisu na přepážce a také úřady, které tuto cestu fyzické prezence a autorizace jednoduše ignorovaly.

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, který je teď v připomínkovém řízení, tento nepoužívaný mechanismus odstraňuje a občanům tak nezůstává defacto jakýkoliv jiný autorizační mechanismus při osobní návštěvě úřadu, než je právě podpis.

Takže digitalizace na přepážce se jaksi nekoná, navíc je to velká rána pro asistované podání na kioscích a nebo na univerzálních podatelnách, kde se bez autorizace také neobejdeme.

Novela zákona naštěstí přináší i pozitivní věci, jako je minimalizace administrativy a hlavně skoncování s papíry na úřadě, kde se o doklady žádá, nebo úpravy vedoucí k lepší informovanosti občanů v souvislosti s jejich občanskými průkazy a cestovními doklady.

EGDÍLNA

K tématu: