Má ruský antivir přístup k citlivým datům milionů Čechů?

Na serveru zpravy.aktualne.cz dnes vyšel článek s varováním před antivirem společnosti Kaspersky.

Kvůli podezření ze špionáže varoval před tímto produktem Evropský parlament, některé státy jej zakázaly již v minulosti. Společnost veškerá nařčení odmítá.

K citlivým datům milionů Čechů má antivir přístup doteď, nakupují ho nemocnice, kraje i VZP. Vnitro či jaderný úřad ho už odstranily. Další instituce ale odmítají říci, zda ho po ruské invazi na Ukrajinu vyřadí.

— Zpravy.aktualne.cz

Více než 400 milionů zákazníků po celém světě nyní využívá antivir společnosti Kaspersky, který vyvinul bývalý pracovník ruské vojenské rozvědky.

Již v roce 2016 byl tento produkt zakázán v USA kvůli podezření ze špionáže (více info v článku New York Times), brzy následoval zákaz použití pro státní správu také ve Velké Británii a Nizozemsku.

V roce 2018 před ním v rezoluci varoval i Evropský parlament.

Společnost Kaspersky všechna nařčení vytrvale odmítá. V roce 2018 přesunula část své infrastruktury do Švýcarska a otevřela několik Transparency center, kde je možné se podívat na programový kód produktu.

Český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost na svém webu vydal vyjádření, že zatím nemají dostatečnou informační jistotu k jakýmkoli krokům.

Přesto ale upozorňuje:

Upozorňujeme uživatele těchto produktů na možnosti, které Ruské federaci dává jeho legislativa. Ta umožňuje zpravodajským službám a silovým složkám daného státu narušit důvěrnost, dostupnost či integritu uchovávaných nebo zpracovávaných dat u společností, které se nacházejí v jejich jurisdikci.

Zakladatel společnosti Kaserskij se k situaci na Ukrajině snaží vystupovat neutrálně, byť si za svůj postoj vysloužil celosvětově vlnu kritiky. Jeho společnost ruský útok neodsoudila, podobně jako stovky jiných společností, pouze oznámila, že se ke geopolitickým událostem mimo jejich expertní oblast vyjadřovat nebude.

Zdroj: