Moderní a efektivní zadávání veřejných zakázek státem

MMR představilo na kulatém stolu návrh efektivního zadávání veřejných zakázek

Na kulatém stole pod názvem “Moderní a efektivní zadávání veřejných zakázek státem” se zástupci MMR snažili rozptýlit obavy ohledně novely zakázkového zákona. Jednání uspořádal místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a zúčastnili se ho například zástupci Asociace pro veřejné zakázky, ICT Unie, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace softwarových agentur nebo Rekonstrukce státu.

Nedostatečné sdílení know-how uvnitř státu je velkou slabinou. Je to jeden z faktorů, který nám brání dohnat státy, které jsou na tom s digitalizací lépe než my. Zřízení Digitální a informační agentury a administrativně snazší vertikální spolupráce jsou dvě systémové změny, které Česko potřebuje.

— Ondřej Profant

Účastníci setkání probrali podstatu návrhu, který má za cíl zjednodušit nákup, umožnit sdílení odborných kapacit uvnitř státu, zvýšit kvalitu výběrových řízení a lépe zvládat krizové situace. Podle protikorupčních organizací také posílí transparentnost. Ze strany ICT Unie zazněly obavy, že návrh omezí trh s ICT službami.

Inspirovali jsme se zahraničními příklady – například Rakouskem či Dánskem, kde dobře funguje propojení mezi veřejnou správou, soukromým sektorem a občany. Přitom je nutné zdůraznit, že v této oblasti platí přísná pravidla evropských směrnic a omezování trhu zde nehrozí. Požadujeme mnohem efektivnější využívání zdrojů státu, a proto tato změna má i protikorupční potenciál,” dodává Ivan Bartoš.

Tento pozměňující návrh je velmi stručný a jednoduchý a odpovídá i příslušné evropské směrnici. Není třeba hledat problém tam, kde není. Rozumím tomu, že veřejná správa tento návrh potřebuje. Klíčová bude následná praxe a ne primárně pozměňující návrh. Každopádně doufám, že už se konečně podaří přijmout celou novelu zakázkového zákona,” uvádí odbornice na oblast veřejných zakázek a současně místopředsedkyně Asociace pro veřejné zakázky Adéla Havlová.

Nedostatečné sdílení know-how uvnitř státu je velkou slabinou. Je to jeden z faktorů, který nám brání dohnat státy, které jsou na tom s digitalizací lépe než my. Zřízení Digitální a informační agentury a administrativně snazší vertikální spolupráce jsou dvě systémové změny, které Česko potřebuje,” říká poradce Ivana Bartoše pro oblast IT Ondřej Profant.

Zdroj:

K tématu: