Návrh zákona o vzniku DIA prosazen ve Vládě

Ivan Bartoš na jednání Vlády  prosadil návrh zákona o vzniku státní Digitální a informační agentury (DIA)

Od 1. ledna 2023 má začít fungovat Digitální a informační agentura (DIA), jejímž smyslem bude centrální řízení digitalizace, eGovernmentu, eGovernment Cloudu, péče o centrální sdílené služby, koordinace ISVS, atp.

Dnes jsme na vládě prosadili projekt, který výrazně zlepší digitalizaci státní správy! Je to velký úspěch a první krok k tomu, abychom nastartovali digitalizaci v ČR! Co to reálně znamená? Příští rok má vzniknout Digitální informační agentura (DIA), která bude řídit, plánovat a prosazovat lepší digitalizaci státu. Vše se bude dít z jednoho centra, což taky pomůže k dotažení některých důležitých projektů jako je propojení centrálních registrů nebo vznik aplikace státu. Na všem budou pracovat experti, které do DIA přejdou z Ministerstva vnitra.

— Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj, vicepremiér pro digitalizaci

Na svém FB profilu ještě dodal: “Navíc chceme nabrat další IT odborníky a pořádně všechny zaplatit. Teď nás čeká schválení v Poslanecké sněmovně, tak nám držte palce!”

DIA by měla být nový centrální úřad, v jehož čele nestojí člen vlády a který je zřízen zákonem.

Kompetencí DIA by měla být koordinace ISVS (převedení kompetencí z ministerstva vnitra), dále péče o centrální sdílené služby – tedy registry dle zákona o el. Identifikaci a služby vytvářející důvěru, o Czech POINT a Datové schránky a další systémy, které splňují parametry centrálních sdílených služeb. Podstatnou kompetencí by měla být i problematiku eGovernment Cloudu a poskytování infrastruktury i aplikací státu tímto způsobem.”

Více o vizích si můžete přečíst zde:

Tématu se včera i podrobně věnoval server Lupa.cz v článku Ivan Bartoš předkládá návrh zákona o vzniku státní Digitální a informační agentury.

Má DIA šanci být úspěšnější, než bylo Ministerstvo informatiky? Věříme, že ano. Předpoklady by k tomu měla ve všech směrech mít.

K tématu:

Zdroj:


Zaregistrujte se na bezplatnou virtuální konferenci k nové legislativě EU pro povinné zavedení kybernetické bezpečnosti EU – NIS 2.