NÚKIB: Zvýšené riziko DDoS útoků

Upozorňujeme na zvýšené riziko DDoS útoků proti České republice a tuzemským subjektům.

V posledním měsíci, mj. v kontextu geopolitické situace ve východní Evropě, evidujeme v České republice výrazný nárůst počtu útoků tohoto typu.

Byť mají DDoS útoky obvykle spíše krátkodobý dopad, a to především na fungování webů či služeb na ně navázaných, doporučujeme ostražitost a implementaci opatření zmíněných v příloze.

Zároveň upozorňujeme, že z důvodu DDoS útoků může dojít k dočasným výpadkům systémů, a to včetně kritických služeb (např. portály veřejné správy).

 

Analýza hrozby
KONTEXT:

Dané upozornění je distribuováno v návaznosti na nedávno proběhlé či stále probíhající geopolitické události a s nimi spojené riziko kyberútoků typu Distributed Denial of Service (DDoS).
Možným spouštěčem je v tuzemském případě hlavně společné zasedání vlád ČR a Ukrajiny, jež se
uskutečnilo dne 31. října 2022 v Kyjevě. Během zasedání se dle mediálních výstupů diskutovala
témata, která mohou být aktéry s nepřátelskými úmysly považována jako provokativní.

PROBĚHLÉ ÚTOKY:

NÚKIB na základě interních dat registruje během října neobvykle vysoký počet DDoS útoků (celkem 13 incidentů). Jejich počet téměř dorovnal souhrnné hodnoty za prvních devět měsíců letošního roku. K části říjnových útoků se na svém telegramovém kanále přihlásila skupina Anonymous Russia. Zvýšený počet útoků byl evidován také letos v dubnu, kdy se české organizace
staly obětí útoků ruskojazyčné skupiny Killnet.

SITUACE V ZAHRANIČÍ:

V minulém týdnu proběhly DDoS útoky také v Polsku, ještě o týden dříve pak v Bulharsku. Horní komora polského parlamentu se stala obětí útoku po schválení rezoluce označující Rusko za teroristický stát.

HACKTIVISMUS PRORUSKÝCH SKUPIN:

V návaznosti na politická rozhodnutí států EU/NATO již od začátku ruské invaze na Ukrajinu evidujeme DDoS útoky ruskojazyčných hacktivistů. Většinou tyto aktivity reagují na kroky, které jsou považovány za „proukrajinské“ (např. oznámení oprav ukrajinské těžké techniky v ČR). Podle dostupných informací nelze vyhodnotit, zda a případně nakolik jsou dané skupiny zaštítěné státem.

MITIGACE / DETEKCE:

Využít lze primárně doporučení z varování ze dne 25. února 2022. Ta se týkají přímo hrozby DDoS útoků. Opatření zmíněná v tomto varování v bodech 3.1 a 3.2 jsou použitelná jakoukoliv organizací, na rozdíl od bodů 3.3 a 3.4, které jsou určeny specificky poskytovatelům internetového připojení.

ZHODNOCENÍ:

DDoS útoky obvykle nemají dlouhodobý dopad a primárně znamenají krátkodobý výpadek webových stránek či navazujících služeb. Přesto může dojít k dočasným výpadkům, a to včetně kritických služeb (např. portály veřejné správy či finanční služby). Na základě extrapolace trendu a v kontextu nynější situace NÚKIB vyhodnocuje, že existuje zvýšené riziko DDoS útoků vůči českým subjektům. Doporučujeme ostražitost a implementaci příslušných mitigací.

UPOZORNĚNÍ:

Předložené informace vycházejí z otevřených informací, interních dat NÚKIB nebo od jeho partnerských organizací.

Zdroj: