Pardubický kraj usnadní obcím přístup k digitální mapě
Pardubický kraj usnadní svým obcím přístup k digitální technické mapě
Rychlejší stavební proces, dostupnější a přesnější údaje pro územní plánování, efektivní správa veřejné infrastruktury.
To jsou některé z benefitů digitálních technických map, které aktuálně v České republice jednotlivé kraje připravují. Obce se musí podílet na vzniku map předáním informací o infrastruktuře na svém území, a to v digitální podobě s vysokou mírou přesnosti, což je zejména pro menší samosprávy velmi náročné. Pardubický kraj svým obcím tuto povinnost nyní díky dohodnuté spolupráci se Sdružením místních samospráv ČR usnadní.
Využít zvýhodněný systém podpory a pomoci při vytváření DTM umožňuje všem obcím v Pardubickém kraji dodatek k memorandu o spolupráci, který ve čtvrtek podepsali hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.
Vzhledem k tomu, že digitální technické mapy mají být vytvořeny v průběhu letošního roku, tak na úrovni kraje děláme maximum pro to, abychom byli připraveni a obcím pomohli. Nabídku ze strany Sdružení místních samospráv proto vítáme. Sdružení připravuje systém podpory a softwarového řešení, které obcím vyřeší povinnosti spojené se vznikem digitální technické mapy. Abychom umožnili našim obcím tohoto systému využívat, podepsali jsme aktualizaci memoranda z roku 2018,
— říká Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.
V loňském dotazníkovém šetření SMS ČR uvedli zástupci téměř 90 procent oslovených členských obcí, že by pomoc s DTM uvítali. Pro mnohé obce je to velmi náročný úkol. Na základě značné poptávky tedy přinášíme softwarový nástroj DTMka Jednoduše, který přípravu a vkládání dat do digitálních technických map a jejich aktualizaci zásadně usnadní,
— říká Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.
„Díky moderním postupům získáme mnohem kvalitnější data a podrobnější digitální mapu, se kterou budou stavebníci, občané i úřady pracovat. Všichni asi známe klasické ortofotomapy, digitální technická mapa bude až třikrát podrobnější a sjednotí mnohem více údajů. Je to největší skok, až revoluce v oblasti územního plánování a zeměměřičství od dob Marie Terezie.
Pardubický kraj patří mezi průkopníky DTM, ale do budoucna bude také velice záležet na obcích a majitelích infrastruktury, kteří budou podklady aktualizovat. Proto již teď metodicky pomáháme zejména menším obcím. Připravujeme je na tyto novinky a nabídku konzultací letos ještě zintenzivníme, abychom samosprávám vyšli maximálně vstříc a co nejvíce usnadnili zavedení DTM do praxe.
Naposledy jsme se takto sešli s více než 60 starosty právě ze Sdružení místních samospráv ČR na konci loňského roku v Poříčí u Litomyšle a v podobných akcích budeme pokračovat,“ uvádí krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Vedle přípravy a editace dat mají obce velký zájem také o podporu ze strany kompetenčního centra SMS ČR. Centrum obcím poskytne audit stávajících dat s ohledem na využitelnost pro DTM, pomůže s volbou vhodného postupu k získání nových dat, a případně nabídne i jejich převod z papírové do digitální podoby a následně do jednotného výměnného formátu.
„SMS ČR naplňuje Deklaraci o podpoře obcí v DTM, uzavřenou s MPO, MMR a ČÚZK, v níž jsme se v minulém roce zavázali poskytnout obcím softwarový nástroj a podporu kompetenčního centra s cílem, aby zejména menší obce své nové zákonné povinnosti jednoduše splnily. Chceme obcím v digitalizaci účinně pomoci a ráda bych ocenila podporu Pardubického kraje, kterou dlouhodobě směřuje svým obcím,“ dodává Eliška Olšáková.
Digitální technické mapy budou k dispozici pro stavebníky, občany i úřady. Na podkladu katastrální mapy detailně zachycují prvky, jako jsou inženýrské sítě a technická infrastruktura, tedy například vodovody, kanalizace či veřejné osvětlení, dopravní stavby a veškeré další stavební objekty nebo zeleň a vodstvo. Tyto podklady vznikají díky přesnému geodetickému zaměřování, prostorovému sběru dat a dalším moderním technologiím.
Očekávanými přínosy DTM bude například zjednodušení a zrychlení přípravy, povolování a umisťování staveb, pomohou také stavebníkům při přípravě investic a zefektivní řadu činností veřejné správy díky existenci přesných dat na jednom místě.
SMS ČR během léta a podzimu 2022 zorganizovalo sedm krajských seminářů, kde za účasti zástupců Českého úřadu zeměměřického a katastrálního vysvětlovalo a prezentovalo nové povinnosti, ale i benefity DTM. Sdružení nabízí ucelené řešení pro své členské obce a díky uzavřenému memorandu budou mít nyní přístup ke všem benefitům všechny obce Pardubického kraje.
Šárka Kuželová, tisková mluvčí SMS ČR, sarka.kuzelova@centrum.cz
Zdroj:
K tématu:
- AGIS – informační leták (formát PDF, 2 strany)
- AGIS – přihlašovací stránka
- AGIS – Základní informace
- Systém AGIS pomůže rozvoji venkova
- Dostálová: Systém AGIS pomůže rozvoji venkova
- Zákon č. 200/1994 Sb., o zeměměřictví