Stáhněte si Průvodce řízením aktiv a rizik dle vyhlášky o kybernetické bezpečnosti
NÚKIB zveřejnil Průvodce řízením aktiv a rizik dle vyhlášky o kybernetické bezpečnosti
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve spolupráci s Ministerstvem vnitra, Státní pokladnou Centrem sdílených služeb, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Fakultní nemocnicí Plzeň připravil podpůrný materiál k problematice řízení aktiv a rizik dle § 4 a § 5 vyhlášky o kybernetické bezpečnosti.
Tento podpůrný materiál má přiblížit problematiku řízení aktiv a rizik dle VKB především těm, kteří s ní nemají žádné nebo minimální zkušenosti. Zkušenější manažeři KB mohou podpůrný materiál využít jako zdroj inspirace pro vylepšení již zavedených postupů. Podpůrný materiál je doplněn o přílohy, které slouží jako inspirace a je nutné je upravit pro potřeby konkrétní organizace.
— Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
Zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (ZKB) a vyhláška č. 82/2018 Sb., o bezpečnostních opatřeních, kybernetických bezpečnostních incidentech, reaktivních opatřeních, náležitostech podání v oblasti kybernetické bezpečnosti a likvidaci dat (VKB) stojí především na přístupu založeném na posuzování rizik.
Proto NÚKIB ve spolupráci s dalšími subjekty vytvořil Průvodce řízením aktiv a rizik dle vyhlášky o kybernetické bezpečnosti. Materiál přibližuje problematiku řízení aktiv a rizik především těm, kteří s ní mají minimální zkušenosti nebo nemají zkušenosti žádné. Zkušenější osoby zodpovědné za řízení aktiv a rizik mohou dokument využít jako zdroj inspirace pro vylepšení již zavedených postupů.
Nově zveřejněný podpůrný materiál představuje jeden z možných správných postupů řízení aktiv a rizik v souladu s VKB. Jedná se o doporučení a je nutné uvedené základní principy přizpůsobit prostředí konkrétní organizace.
Dokument obsahuje teoretické i praktické části a modelové příklady.
V teoretické části jsou rozebírána jednotlivá ustanovení VKB, praktická část obecně popisuje, jak požadavky plynoucí z těchto ustanovení naplnit. Modelové příklady obsahují konkrétní ukázky obecných postupů, které jsou aplikovány v prostředí fiktivního Ministerstva pro certifikaci senzorů. Podpůrný materiál vychází z VKB, ale je doplněn o řadu zkušeností z praxe.
Dokumenty ke stažení:
- Příloha 1 – Vzorová politika systému řízení bezpečnosti informací
- Příloha 2 – Vzorová metodika pro identifikaci a hodnocení aktiv a hodnocení rizik
- Příloha 3 – Zjednodušená dopadová tabulka
- Příloha 4 – Struktura podpůrných aktiv
- Příloha 5 – Vzorová pravidla ochrany jednotlivých úrovní aktiv
- Příloha 6 – Vzorové hodnocení aktiv a rizik
- Příloha 7 – Vzorové prohlášení o aplikovatelnosti
- Příloha 8 – Vzorový plán zvládání rizik
- Příloha 9 – Vzorová zpráva o hodnocení rizik
- Příloha 10 – Vzorové hodnocení rizik pro veřejnou zakázku
- Příloha 11 – Vzorová zpráva o hodnocení rizik pro veřejnou zakázku
- Příloha 12 – Vzorové alternativní hodnocení rizik u primárních aktiv
- Příloha 13 – Vzorový plán zvládání rizik alternativního hodnocení
- Příloha 14 – Zkratky a používáné pojmy
Zdroj:
K tématu:
- Zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti
- Vyhláška č. 82/2018 Sb., o bezpečnostních opatřeních, kybernetických bezpečnostních incidentech, reaktivních opatřeních, náležitostech podání v oblasti kybernetické bezpečnosti a likvidaci dat
- 3 základy kybernetické bezpečnosti pro města a obce
- Základní bezpečnostní opatření pro vrcholové vedení
- Kdo patří do Výboru kybernetické bezpečnosti?