Středočeský kraj bude zveřejňovat otevřená data na platformě Golemio
Středočeský kraj a hlavní město Praha jsou úzce provázány v mnoha oblastech. Nově budou prezentovat veškerá otevřená data.
Zveřejňování smysluplných a pro veřejnost věrohodných informací produkovaných krajem je jednou z priorit programového prohlášení krajské rady.
Služba poběží na platformě Golemio, kterou provozuje tým datových specialistů pražské městské společnosti Operátor ICT (OICT), a bude se nadále rozvíjet.
Digitalizace a transparentní zveřejňování informací patří mezi naše priority. Jsem nesmírně ráda, že naši občané budou mít přístup k řadě užitečných informací, které mohou využít i v běžném životě – jak? Mnoho dat o Středočeském kraji již datová platforma Golemio zpracovává. Hlavně v oblasti veřejné dopravy. Cílem je tyto sady rozšířit o další data jako je seznam veřejných zakázek a dodavatelů, poskytnuté dotace či obsazenost připravovaných P+R parkovišť na území kraje. Jedním z výstupů je například transparentní přehled Standardů dopravní obslužnosti pro jednotlivé obce,
— vyzdvihuje Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.
„Těší nás, že si Středočeský kraj zvolil za partnera, který má pro něj realizovat transparentní zveřejňování dat, datovou platformu OICT Golemio. Naše společnost má se zveřejňováním nejrůznějších datových sad bohaté zkušenosti. Sami také publikujeme řadu výstupů, které podporují transparentní přístup.
Propojovat data a lidi s reálným prostředím města a jeho vedením. V tom vidíme potenciál, jak rozvíjet město přirozenou cestou. A právě datová platforma OICT Golemio je pro to vhodným nástrojem, protože je schopna pracovat s libovolným typem dat, která dále mohou zpracovávat a analyzovat např. odborníci, vývojové skupiny, úředníci či městské společnosti,“ doplňuje Tomáš Barczi, generální ředitel OICT.
Dalším krokem může být například analýza dat společnosti Waze, kde můžeme sledovat vytížení krajských silnic, zpoždění a úsekové průjezdy v čase či report nahlášených výtluků. Díky tomu se může Krajská správa a údržba silnic rychleji dozvědět o nutnosti opravy komunikace a upřesnit prioritizaci oprav a staveb.
„Zajímavá budou určitě i data o naplněnosti a kapacitách středních škol, sociálních zařízení, cyklodopravě nebo například o energetice a energetické náročnosti na budovách kraje,“ konstatuje Petra Pecková.
Jak bylo nastíněno, objem zveřejněných dat by měl i nadále narůstat. „V prvním čtvrtletí roku 2023 máme v plánu spustit datové sady s přehledem veřejných zakázek a poskytnutých dotací. Praha nabízí občanům a návštěvníkům nejen již zmíněnou datovou platformu Golemio, ale provozuje také přehledný web Pragozor.cz, kde data prezentuje ve srozumitelné a graficky skvělé formě.
Věřím, že jakmile nasbíráme pro veřejnost zajímavá data, která si zaslouží příjemné grafické zobrazení, bude nám právě Pragozor.cz skvělým příkladem,“ míní Tomáš Zmuda, místopředseda krajského výboru pro digitalizaci a chytrý kraj.
„Datovou platformu Golemio úspěšně rozvíjíme již několik let.
Za tu dobu byl náš tým datových expertů součástí desítek různých projektů, kde naše zpracování dat pomohlo vedení města se správně a informovaně rozhodovat. Za tuto práci získala platforma Golemio i řadu odborných ocenění.
Je skvělé vidět, že i pro Středočeský kraj jsou data nezbytnou hybnou silou, která mu může významně pomáhat se zvyšováním kvality a úrovně života lidí v regionu. Velkou výhodou našeho řešení je, že ho poskytujeme jako open source software s volně přístupnými zdrojovými kódy. Výstupy z Golemia jsou připravené pro okamžité rozhodování pomocí dashboardů i pro další strojové zpracování,“ doplňuje ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení OICT Petr Suška.
Kraj na projektu začal pracovat už na začátku letošního roku, když se společností OICT uzavřel smlouvu o spolupráci v oblasti sběru dat, vytváření datových sad, jejich správu a sdílení. Subjekt má dlouholetou zkušenost právě se sběrem, analýzou a publikací dat pomocí nástrojů jako jsou Microsoft Power BI nebo mapové aplikace.
Datová platforma OICT Golemio byla veřejně spuštěna v červnu 2018, jedná se o systém na integraci, ukládání, zpracování a vizualizaci především městských dat a také na vytváření otevřených dat.
Data, která publikuje, pocházejí z různých zdrojů a oblastí. Obsahují například informace z dopravy včetně údajů o parkování, městské hromadné dopravě, dále o bydlení, majetku metropole, automobilové dopravě, cyklo a pěší dopravě, sociálních službách, veřejných zakázkách atd.
Zdroj:
K tématu:
- OICT a Golemio obstály na eGovernment The Best 2022
- Jak měnit města k lepšímu pomocí dat?
- Chytrá řešení pomohou řidičům usnadnit parkování
- Aplikace PID Lítačka bude umět přímo zaplatit i za sdílená kola či auta
- Chytrá technologie pro záchranářskou uličku či svoz odpadu
- Chytrá technologie bude monitorovat stav veřejného prostranství
- Operátor ICT umožňuje veřejnou kontrolu hospodaření