Vladimír Dzurilla: Jak je to s jeho výpovědí a jak vidí digitalizaci v ČR?
Bývalý vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla vysvětlil v rozhovoru pro DVTV, jak je to s jeho neochotou pracovat pro novou vládu, co všechno zvládli a kde jsou ještě v rámci digitalizace mezery.
Rozhovor naleznete na webových stránkách Aktuálně.cz.
My potřebujeme vysvětlovat a získat znova důvěru v to, že elektronické služby státu jsou kvalitní, že se dají používat, že šetří čas a to je podle mě základ – mluvit o tom.
Andrej Babiš v poslanecké sněmovně prohlásil: “Já jsem vytvořil funkci vládního zmocněnce pro digitalizaci. To byl první člověk, který udělal něco s digitalizací. A ten člověk dal panu Bartošovi výpověď. Nechce s Vámi dělat.”
Reportér DVTV se ptal přímo Vladimíra Dzurilly, jak to tedy je. Ten k tomu říká:
“My jsme se potkali s panem Bartošem hned počátkem nového roku. On mi řekl, jaké má představy a tím, že je vícepremiérem, tak to znamená, že tahle role vládního zmocněnce úplně nedává smysl, protože by to byly duplicity – moje pozice bude zrušená, protože je přímo ve Vládě. Takže jsme se úplně bez problémů domluvili.”
Vladimír Dzurilla ale nadále zůstává ve vedení státních podniků NAKIT a Státní pokladny – Centra sdílených služeb. Obě tyto instituce se výrazně podílí na digitalizaci státní správy.
Na dotaz reportéra, jak se mu líbí, že jeho jméno Andrej Babiš využívá v poslanecké sněmovně ve své roli nejsilnější opoziční strany, Dzurilla odpověděl: “Rozhodně to není příjemné. Já jsem nikde neřekl, že nechci s vládou spolupracovat.”
Dále padla otázka: Povedlo se Vám jako vládnímu zmocněnci udělat v Česku digitální revoluci?
“Já si myslím, že se nám toho povedlo nastartovat hrozně moc. A není to o tom, že já jsem nastartoval, ale myslím si, že ty týmy nastartovaly. Obrovský dík patří lidem v NAKITu, lidem na úřadech, kteří pracovali na online portálech i lidem na Vnitru,” řekl Dzurilla.
V dnešní době zhruba pět milionů lidí má možnost využívat elektronickou identitu. V roce 2021 ji využívalo již dvacet procent. Přitom v roce 2019 to bylo pouze půl procenta.
Dzurilla dále uvedl, že je určitě nezbytné naučit se lépe spouštět služby státu, aby nebylo tolik problémů hned na začátku provozu, byť sám říká, že ty výpadky nikdy netrvaly dlouho a vždy se jim podařilo všechno velmi rychle vyřešit.
Je podle něj ale potřeba zaměřovat se hlavně na přívětivost systémů a snadné uživatelské prostředí – tam je prostor se hodně zlepšovat.
Reportér se rovněž zeptal, co čeká Ivana Bartoše v oblasti digitalizace.
“Čeká ho určitě spousta práce. Je přijata nějaká legislativa, kterou je třeba naplnit. Já si myslím, že by bylo třeba dobré v případě, že se například bude člověk stěhovat, ukázat meziresortní spolupráci, službu nadesignovat s lidmi (občany, ne legislativci) a ukázat lidem, že digitalizace bude postupovat,” říká Dzurilla.
“Všechno je to o lidech,” dodává dále.
Určitě doporučujeme podívat se na rozhovor, ve kterém zaznělo mnoho zajímavých informací: