Volby 2021: 4. díl – Jak se strany chystají zatočit s korupcí
Volby se kvapem blíží a všechny strany i koalice vydaly své volební programy. Tedy deklarují, na co se hodlají zaměřit v příštím volebním období.
Korupce byla ještě v minulých volbách výrazné téma a občané ji v průzkumech stále označují za problém, který je potřeba přednostně řešit. Ze zorného pole politických stran se však korupce vytrácí.
Jediné systémové uchopení řešení korupce nabízí koalice Pirátů se Starosty. Rétoricky i dílčími opatřeními ji akcentuje ale také Přísaha.
— Jakub Černý, Frank Bold
Přehledné známky za dosavadní výkon v boji s korupcí i za proklamované sliby naleznete na Volebním průvodci, kde sledujte především témata Transparentního hospodaření a Otevřeného státu.
ANO 2011
Hnutí ANO 2011 vstupovalo do politiky s výrazným protikorupčním étosem. Nezapomínejme však, že i tehdejší vláda Petra Nečase měla relativně dobrý protikorupční program a skutečný boj s korupcí nastartovala právě ona – a nastartovaný boj ji také smetl.
Andrej Babiš se na vlně svezl a v prvních letech vlády Bohuslava Sobotky, v níž byl Andrej Babiš ministrem financí, se povedlo prosadit i několik systémových opatření proti korupci (za vydatného přispění dalších stran – například Registr smluv).
Od té doby slábne protikorupční étos hnutí ANO, ale také reálné činy. Patrné je to zejména v tomto volebním období, kdy hnutí ANO vládu vedlo, přesto neprosadilo pět ze svých protikorupčních priorit z vládního programového prohlášení.
Druhých pět se pak povedlo prosadit jen díky výrazné iniciativě opozičních stran, zatímco vláda obvykle stála o méně přísné verze bez výrazných protikorupčních pojistek (evidence skutečných majitelů, informační příkaz, rozšíření registru smluv na státní akciovky, zveřejňování rozsudků soudů na internetu, reforma exekucí).
Opuštění tématu korupce je patrné i v předvolebním programu, kde mnohé z nesplněných protikorupčních priorit už vůbec nenajdeme (znovu je ANO tedy asi prosazovat nechce). Nalezneme tak pouze příslib prosadit zákon o lobbování, rozšíření působnosti NKÚ či ochranu oznamovatelů korupce, což je jen slib dodržení povinnosti implementovat evropskou směrnici.
ČSSD
ČSSD se v letošním volebním období držela od boje s korupcí spíše v pasivní roli, byť důležitá opatření procházela i s její podporou. Nesplnění vládních slibů padá však i na její hlavu. V programu se korupci ČSSD nevěnuje takřka vůbec, a to s výjimkou zmínky o potřebě revidovat zákon o veřejných zakázkách.
Nesplněné protikorupční sliby vlády:
- Předložíme zejména účinné právní nástroje k ochraně oznamovatelů korupce. (whistleblowing) NESPLNĚNO
- Předložíme zákon o regulaci lobbingu vycházející z mezinárodních doporučení. NESPLNĚNO
- Budeme prosazovat rozšíření působnosti NKÚ na územně samosprávné celky a veřejně vlastněné obchodní společnosti. NESPLNĚNO (dlouhodobě blokuje Senát, s nímž není vláda ochotna jednat)
- Předložíme změny ve státním zastupitelství pro jeho účinnější správu a posílení odpovědnosti státních zástupců (při respektování nezávislosti). NESPLNĚNO
- Proto zlepšíme přístup občanů k informacím, a to i o hospodaření veřejných institucí tak, aby byly informace poskytovány včas a bez nepřiměřených nákladů. NESPLNĚNO OHLEDNĚ STÁTEM VLASTNĚNÝCH PODNIKŮ
Piráti a Starostové
Piráti se Starosty převzali po hnutí ANO prapor protikorupčních bojovníků. Jejich postoj však nezůstává jen u rétoriky. Veškeré protikorupční úspěchy současné vlády je nutno připsat k dobru právě Pirátům se Starosty.
Zejména Piráti byli obvykle těmi, kdo předkládal vlastní návrhy (rozšíření působnosti NKÚ, posilování práva na informace, ochrana oznamovatelů či spolu s dalšími reforma ÚOHS a ÚDHPSH) a tlačil na uspíšení projednání těch vládních.
Většinu protikorupčních pojistek v mírných vládních návrzích zajistili právě pirátské pozměňovací návrhy.
Dosavadní rozhodný a aktivní postoj při předcházení korupce Piráti vtělili i do svého programu, kde se kromě procesního posílení boje s korupcí (zefektivnění justice, změny v trestním řízení apod.) věnují i konkrétním opatřením.
Vedle příslibů posílit transparentnost doložení skutečných majitelů firem ucházejících se o veřejné peníze, slibují i dotažení reformy antimonopolního úřadu, reformu veřejných zakázek, evidenci dotací, rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu či posílení nezávislosti státního zastupitelství, které slibovala a nakonec blokovala současná vláda.
Piráti spolu s dalšími opozičními poslanci dominovali i při předávání cen politikům, kteří se nejvíce zasloužili o přijetí protikorupční legislativy v tomto volebním období. Ceny předává tradičně Rekonstrukce státu: https://www.rekonstrukcestatu.cz/archiv-novinek/rekonstrukce-statu-ocenila-21-politiku-kteri-nejaktivneji-bojovali-s-korupci
Přísaha
Hnutí Přísaha je taktéž adeptem na převzetí protikorupčního étosu po Andreji Babišovi. Dosavadní výkony dosud neparlamentní strany hodnotit nelze, ale odhodlání zatočit s korupcí je zjevné a promítnuté i do volebního programu, v němž se Přísaha věnuje především zefektivnění policejní práce a trestního řízení.
V oblasti konkrétních slibů pro předcházení korupci nalezneme zákon o lobbování, reformu veřejných zakázek, registr dotací, větší nezávislost státního zastupitelství i rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, které strany slibují již přes deset let, po které je český Nejvyšší kontrolní úřad omezen v možnostech provádět audit veřejných prostředků v nejrizikovějších segmentech státních firem.
SPOLU (KDU-ČSL + ODS + TOP 09)
Pravicová koalice SPOLU se na tématu korupce neprofiluje. Zejména ODS je dlouhodobě spíše skeptická v rozšiřování práva na informace či rozšiřování kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu. Projednávání zákona o lobbování někteří její poslanci dokonce aktivně blokovali.
Zato se koalice aktivně angažuje v oblasti hospodářské soutěže a boje s hospodářkou kriminalitou. V programu SPOLU slibuje reformu veřejných zakázek a zejména dohledového úřadu, férová výběrová řízení či jasná pravidla pro čerpání dotací.
KSČM a SPD
Zatímco SPD je hlasitým kritikem korupce, KSČM se tématu rétoricky příliš nevěnuje. Dosavadní postoje obou stran k boji s korupcí jsou rozporuplné – zejména v oblasti práva na informace, zato dlouhodobá podpora rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu je stabilní.
V programu se strany konkrétními opatřeními korupce nevěnují, snad jen KSČM zmínkami o transparentních výběrových řízeních a rozšířením informací v majetkových přiznáních.
Díly seriálu:
- Volby 2021: 1. díl – Získejte dokonalý přehled díky Volebnímu průvodci
- Volby 2021: 2. díl – Jak se staví k reformě státní správy jednotlivé strany?
- Volby 2021: 3. díl – Jak si strany představují eGovernment?
- Volby 2021: 4. díl – Jak se strany chystají zatočit s korupcí
- Volby 2021: 5. díl – Co nám o stranách a jejich postoji k dobré správě státu prozradily jejich volební programy?
Zdroj:
- Programy do voleb 2021 a dále jednotlivé volební programy výše uvedené
Jakub Černý, Frank Bold